בידוד תרמי מהו בעצם ?

צרוף מקרים מענין הביא לדמיון רב בין מזגו של העם היהודי, היושב בציון, על הטמפרמנטים והעדות המרכיבים אותו, לבין מועקת מזג האוויר בארצנו שבלב הגשר הארו-אפרו-אסיתי, על החום והלחות, הקור והיובש בחילופי העונות.

אנו חיים מעל ומתחת לטמפרטורה הנוחה והנכונה, ואף פעם לא ממש בה. טמפרטורה נוחה בעבודה ובבית, הקרויה נוחות תרמית, נחשבת כשמונה עשרה מעלות בחורף וכעשרים וארבע עד שש בקיץ, תלוי בלחות באזור כמובן.

 

המושג "נוחות תרמית" מבלבל משהו: זוהי בפירוש אינה נוחות לפינוק ונופש, אלא נוחות המסייעת במיקוד וביעילות ובשיפור איכות חיינו, והיא גם שומרת על חיי האדם. מחקרים סוציולוגיים וקרימינולוגיים כבר הדגימו שבניו יורק למשל גאות בגלי האלימות המזדמנת ברחוב והמתרחשת בבית – בתקופות חמות במיוחד. ישראל לא לבד, מדינות רבות נזקקות למיזוג האוויר: סקנדינבים מחממים, אוסטרלים מקררים, אנחנו גם וגם. אולם מיזוג לבדו לא מספיק: מתקימת תמיד 'בריחה של הטמפרטורות הטובות' החוצה, והדרך היחידה להאט אותו ולסיע במיזוג הבית ובחסכון בחשמל, היא לבודד את הטמפרטורות באוויר המצוי בדירה כך שלא 'יברחו', בידוד הקרוי בידוד תרמי.

 

בידוד מדוע ומפני מה?

בידוד תרמי הוא מונח כולל המתאר את השיטות והחומרים העוזרים לנו לכלוא את החום/קור בחלל הרצוי לנו, כלומר מקטינות ומפחיתות את מעבר החום בין פנים הבית לחוץ. החום או הטמפרטורה שאנו מעוניינים לבודד, עשויים לברוח בשלוש דרכים עיקריות: הולכה, הסעה, וקרינה. הולכה היא מעבר החום דרך החומר – קרי דרך גופים מוצקים כגון קירות ותיקרות. הסעה או זרימה היא מעבר החום באמצעות תנועתו של החומר – למשל האוויר החם העולה למעלה לכיוון התקרה. קרינה היא פליטת חום כמו למשל גג לבן יקרין יותר חום מהשמש חזרה החוצה וישמור פחות חום לעומת גג זפת שחור, שבכך יגרום לחימום הגג.

 

מוליכות חום ובידוד

אם בהובלת חשמל אנו מעוניינים שקווי המתח יהיו בעלי רמת מוליכות כמה שיותר גבוהה ולכן משתמשים בנחושת ולא בעץ, אזי בבידוד תרמי עושים בדיוק ההיפך: מעוניינים שהחומר המבודד יהיה בעל מוליכות כמה שיותר קטנה להעברת חום: ככל שהחומר יהיה צפוף ומנוקבב יותר, כך הוא יהיה מוליך פחות לחום – ולכן מבודד טוב יותר. עלינו רק להשתמש בחומרים שמצטיינים במוליכות נמוכה- ולכן הבידוד גבוה. לבטון מוליכות גבוהה – כלומר חום עובר בו היטב, ולכן הוא מבודד גרוע: אך קלקר למשל, לאור צפיפות הפלסטיק הגבוהה בו והכמות העצומה של נקבוביות האויר שבו – מוליך חום גרוע, יהיה קשה יותר לטמפרטורה לעבור דרכו, ולכן הוא מבודד מעולה. לכן ה'ארטיק קרטיב' בחוף הים מסתובב עם בלוק קלקר, ולא בלוק בטון, מלבד המשקל כמובן... אגב, בלוק איטונג מבודד טוב יותר – כי בהליך הכנתו נכלאות בועיות גז רבות, בדומה לקלקר: לכן הוא מבודד טוב יותר מבטון!

 

בידוד בבגדים

חשבו עלינו: בקיץ חם, ולכן אנו משתמשים במינימום בגדים – כדי שגופנו יוכל לסלק את עודפי החום בקלות. בחורף לעומת זאת אנו מתלבשים במספר שכבות בגדים– שכולאות אוויר בין שכבה לשכבה, ובכך קטנה מוליכות החום שלנו, הבגדים מבודדים טוב יותר מגופית קיץ – והגוף מאבד פחות חום. לכן גם השימוש בפוך נוצות: כל נוצה בנויה משכבות שכולאות אוויר ביניהן, והנוצות מגובבות זו על זו – וכולאות אוויר גם ביניהן. כך בסך הכל מפרידות שכבות אויר רבות בין החלל שמתחת לשמיכה לבין הקור שבחוץ, מוליכות החום נמוכה והבידוד מעולה.

 

הבידוד התרמי בבניה

שיטות הבניה של ימינו למדו למצוא חומרים צפופים יחסית ומנוקבבים בבועיות אויר- כלומר בעלי מוליכות חום-תרמית נמוכה – שהיא יכולת בידוד גבוהה. נעשה שימוש בעיקר בפוליסטירן מוקצף– הוא קלקר בתפזורת או בלוחות, חסרונו בכך שהוא שביר, רגיש לשמש, דליק ופולט גזים בשריפה. דומה לו הפוליאוריתן מוקצף – בדומה לקלקר רק בשפריץ התזה לקצף: חזק ביותר ולא חלש, נדבק ומתקשה, לא רגיש לשמש, ואדיש למים והרטבה, אך גם הוא דליק ופולט גזים רעילים בשריפה; צמר סלעים – תוצר חיתוך עיבוד וגריסת בזלת, לא דליק ולא פולט גזים בשריפה ואינו נתקף בקטריות וחרקים, אך עשוי לאבד בידודו ברטיבות, לכן משווק ביריעות מבודדות גם ממים; צמר זכוכית הידוע כפיברגלאס- דומה לו בשימושיו ויתרונותיו, קל מהסלעים במשקל ועמיד במים; ורדיד אלומיניום – בעיקר למניעת קרינה.

 

חברת גולמט, השוכנת בקיבוץ יקום על כביש החוף בין הרצליה לנתניה, היא החברה המובילה בישראל לענף הבידוד התרמי והאקוסטי והאקוסטיקה בכלל. חברת גולמט מייבאת, משווקת ומייצרת חומרי בידוד מטובי היצרנים בענף הבידוד. תחומי התמחותה העיקריים: חומרי בידוד לבנין, לפרטיים ולתעשייה, אקוסטיקה, צמר סלעים, צמר זכוכית, תקרות אקוסטיות, מחיצות דקורטיביות ועוד קשת מוצרי בידוד ואקוסטיקה רבים. 


 
Reactor-E-10

Reactor E-10

Reactor A-20

Reactor A-20

אקדח התזה מסוג Fushion

Reactor E-XP2

Reacter H-40

Reactor H-40

אקדח התזה מסוג Fushion

אקדח התזה מסוג FUSION